Patiko? Pasidalinkite!

Plungės ir Telšių rajonai panašūs savo nuostabiais kraštovaizdžiais ir lankomomis vietomis, bet yra viena problema. Ne visas šias vietas aplankyti įmanoma, nes tai gali kelti pavojų gyvybei.

Plungės rajonas eilinį kartą šluosto nosį Telšių rajonui

Plungės rajone esančiame Žemaitijos nacionaliniame parke lankomi objektai traukia turistus ir tikrai nedaro gėdos. Žemaitijos nacionalinis ir Varnių regioninis parkai turi praktiškai vienodo ilgio dviračių pažintinius takus.

Žemaitijos nacionalinio parko dviračių tako maršrutas aplink Platelių ežerą atrodo maždaug taip:

„Važiuodami šiuo 24 km ilgio žiediniu maršrutu galite aplankyti ir pamatyti Platelių miestelį ir jame esančius lankomiausius objektus bei vietas, Šaltojo karo ekspoziciją, Beržoro kaimą, Babrungo upės ištakas, Plokštinės gamtinį rezervatą, Paplatelės ir Paežerės Rūdaičių rekreacines zonas.“

Platelių ežero dviračių

Šio parko dviračių takai asfaltuoti, tik labai maža atkarpa grįsta skalda, kuri gerai sutrombuota ir nesudaro jokių sunkumų važiuoti dviračiu net ir palijus.

Varnių regioninio parko Aukštagirės pažintinio dviratininkų tako maršrutas atrodo taip:

„Dviračių takas veda Žemaičių aukštumos takoskyrinio kalvyno pietine dalimi. Tako ilgis 23 km. Trasa nužymėta nukreipiančiomis rodyklėmis. Visoje trasoje išdėstyti informaciniai ženklai, įspėjantys apie stačias įkalnes bei nuokalnes.“

Pagrindinė Aukštagirės tako paskirtis yra suteikti galimybę pamatyti kalvotąją Žemaitiją,  susipažinti su gamtinėmis bei kultūrinėmis pietinės Varnių regioninio parko dalies vertybėmis: Medvėgalio, Bilionių kraštovaizdžio, Aukštagirės geomorfologiniu draustiniais, Bilionių, Medvėgalio istoriniais – archeologiniais kompleksais; Požerės miestelio architektūros objektais; vertingomis floros bei faunos buveinėmis.

Vaizdo rezultatas pagal užklausą „varnių dviračių takas“

Pažiūrėti čia tikrai yra ką, bet egzistuoja viena bėda – važiuoti šiuo maršrutu gali pasiryžti tik turintys specialius bekelei skirtus dviračius, nes paprastais dviračiais važiuoti šiuo maršrutu yra tiesiog neįmanoma. Didžioji maršruto dalis veda stambia skalda grįstu žvyrkeliu, kuriuo važiuoja automobiliai, o kita dalis yra važiuojamojo, automobiliams skirto, kelio pakraštys. Su vaikais čia važiuoti apskritai nepatariama, nes užvažiavus ant akmens ar į duobę, galima nugriūti nuo dviračio.

Du panašūs rajonai, o situacija kardinaliai skiriasi

Jau keletą mėnesių važiuojant pro šalia Varnių esantį turistų pamėgtą Debesnų botaninį taką, kuris plyti Varnelės upės slėnyje, matome užrašą: „Takas nesaugus, lankytis draudžiama“

img_20191026_1543186003374626824582815.jpg

Šio tako paskirtis – supažindinti parko lankytojus su unikalia žemapelkės augalijos įvairove, dominuojančiomis rūšimis bei jų bendrijomis. Maršruto ilgis 2,5 km., iš kurių 1,670 m. medinėmis lentomis išklotas takas.

img_20191026_1543085952015721047122303.jpg

Keliaudami šiuo taku rasite 12 stotelių, kuriose pateikiami ne tik šalia augančių augalų aprašymai, bet ir jų iliustracijos. Debesnų telmologiniame draustinyje aptikta beveik dvi dešimtys augalų rūšių, įrašytų į Lietuvos Raudonąją knygą.

img_20191026_1544562857610323006075396.jpg

Deja, šis takas jau keletą mėnesių yra uždarytas ir jame lankytis draudžiama. Pabandėme apeiti „draudžiamus“ ženklus ir išbandyti šį, jau ekstremaliu taku virtusį maršrutą. Deja, nepavyko, nes tikrai nesinorėjo išsisukinėti kojų, taigi teko grįžti atgal.

Kelios įžvalgos, atskleidžiančios „gaspadoriškumą“

Apsilankius Žemaitijos nacionalinio parko ir Varnių regioninio parko internetinėse svetainėse taip pat pamatysite didžiulius skirtumus. Todėl drąsiai galima daryti išvadą, kad Žemaitijos nacionalinis parkas turi puikų gaspadorių ir yra tinkamai tvarkomas, o to tikrai negalima pasakyti apie Varnių regioninį parką.

Žinoma, mes kuo puikiausiai žinome, kad trūksta lėšų… Bet kodėl kai kurie jas sugeba surasti, o kitiems nesiseka? Pavyzdžiui, Telšių savivaldybė autobusų stotelei išleidžia 93 tūkst. eurų, bet tako lentelėms kažkodėl pinigų nerandama…

Kas kaltas? Parkų vadovai, ar rajono valdžios merai? O gal tiesiog žmonės pavargo, bet nenori atlaisvinti savo darbo vietų aktyvesniems, nes atlyginimai kišenių nedrasko?

Vaidas Žemaitis

 

 


Patiko? Pasidalinkite!