Patiko? Pasidalinkite!

Tai – „Sarco“, 3D spausdintuvais pagaminta savižudybės kapsulė. Ir ji jau legali.

Daugybėje šalių pagalbinė savižudybė yra negali, tačiau Šveicarijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Liuksemburge, Kanadoje ir Vokietijoje ji yra leidžiama. Nuo nepagydomos ligos kenčiantis žmogus gali kreiptis į vieną iš šiose šalyse veikiančių organizacijų ir jos įprastai suteikia pagalbą. Tai gali būti įranga neskausmingam gyvybės nutraukimui, vaistai ar visas paslaugų ryšulys.

Vien Šveicarijoje šiemet atlikta 1300 tokių procedūrų. Šiuo metu pagalbine savižudybe Šveicarijoje užsiima dvi organizacijos. Nepagydoma liga sergantis ir kančią jaučiantis žmogus su savanorio pagalba išgeria natrio pentobarbitalio tirpalo. Tai – kontroliuojama medžiaga, todėl reikalingas gydytojo receptas. Norint gauti šių vaistų savižudybei, reikalinga psichiatro ekspertizė. Tačiau Nyderlandų organizacija „Exit International“, bendradarbiaudama su partneriais Šveicarijoje, norėtų supaprastinti šį procesą.

Tam ir sukurta „Sarco“ kapsulė. Tai – 3D spausdintuvais sukurtas įrenginys, kuris gyvybę nutraukia nenaudodamas jokių reguliuojamų medžiagų. Taigi, jokie gydytojų receptai ir psichiatrų analizės nebus reikalingi.

Kaip veiks „Sarco“?

Gyvenimą nutraukti norintis žmogus turės internete atsakyti į eilę klausimų. Dirbtinis Intelektas (DI) pagal juos įvertins žmogaus psichologinę būseną ir galimybę priimti tokius sprendimus. Teste taip pat bus būtina pademonstruoti, kad sprendimas priimtas laisva valia. DI leidus, žmogus gaus kodą, su kuriuo galės patekti į „Sarco“.

„Sarco“ kapsulė bus atgabenta į kliento pasirinktą vietą. Žmogus į ją pateks su kodu, ten atsiguls ir turės atsakyti į keletą klausimų. Galiausiai, jis turės nuspausti mygtuką, kuris pradės savižudybės procesą.

Mygtuko paspaudimas yra labai svarbus, nes tai – savižudybė, o ne eutanazija. Gyvybės nutraukimą žmogus turi atlikti pats.

Kapsulės vidus bus užtvindytas azotu, deguonies koncentracija čia sumažės iki 1 %. Mirtis nuo šio momento ištiks per maždaug 30 sekundžių. Žmogus tiesiog neteks sąmonės, o po kelių akimirkų mirs. „Sarco“ kūrėjai teigia, kad nebus jokio dusimo jausmo ar panikos – žmogus kvėpuos, tik jo organizmas negaus deguonies.

„Sarco“ dar nėra užbaigtas. Dar reikia sukurti kamerą, kuris įrašys žmogaus sutikimą ir norą mirti. Tačiau manoma, kad kapsulė bus paruošta kitais metais. Ir Šveicarijoje ji jau yra legali, todėl jos naudojimas turėtų prasidėti labai greitai.

technologijos.lt


Patiko? Pasidalinkite!