Patiko? Pasidalinkite!

Kovo 5 dieną užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dalyvavo neformaliame Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų susitikime (Gymnich) Zagrebe, kuriame daugiausiai dėmesio skirta bendrai ES politikai Rusijos atžvilgiu.

Neformalioje diskusijoje ministras pabrėžė, kad šiuo metu nėra prielaidų keisti ES politiką Rusijos atžvilgiu, nes pati Rusija nekeičia savo užsienio politikos, toliau kišasi į kaimyninių ir kitų valstybių reikalus, o pastaruoju metu jos elgesys tapo dar agresyvesnis.

„Rusija demonstruoja savo galybę ne tik regione, bet ir pasaulyje. Vakarai negali kliautis partneryste su Rusija, nes ši ne dalyvauja sprendžiant konfliktus, o juos kuria. Kalbame ne tik apie Sakartvelą ar Ukrainą, bet ir apie Idlibą Sirijoje, apie eskalaciją Libijoje”, – sakė L. Linkevičius.

Ministras taip pat paragino kolegas kritiškai įvertinti oficialių vizitų į Maskvą planus, nes, anot ministro, Rusija išnaudoja gausius savo  kontaktus sudarydama įprasto bendradarbiavimo įspūdį ir jai tai pavyksta.

„Rusija mėgsta simbolius. Gegužės mėnesį vyksiantis paradas Maskvoje – ne vien pergalės II-ajame pasauliniame kare iškilmės.  Juo taip pat siekiama pažymėti šiuo metu vykdomos Rusijos karo politikos pergales,” – sakė ministras.

Jis taip pat pabrėžė, kad ES santykius su Rusija ir toliau privalo grįsti penkiais principais, dėl kurių buvo sutarta 2016 metais ir kurie dar kartą ES valstybių narių patvirtinti 2018-aisiais:

  • Visiškas Minsko susitarimų įgyvendinimas kaip esminė sąlyga  ES-Rusijos santykių pokyčiui, tolesnis sankcijų išlaikymas;
  • ES santykių su Rytų partnerystės šalimis, taip pat Centrinės Azijos valstybėmis, stiprinimas;
  • ES atsparumo stiprinimas (hibridinės grėsmės, strateginė komunikacija, energetika, kitos sritys);
  • Selektyvus įsitraukimas su Rusija globalių iššūkių klausimais bei ten, kur yra ES interesas;
  • Žmogiškųjų santykių su Rusijos visuomene stiprinimas ir parama Rusijos pilietinei visuomenei.

L. Linkevičius ES valstybių narių kolegas paragino aktyviau įsijungti į dialogą su Rusijos pilietine visuomene ir informavo apie šių metų gegužę Lietuvoje organizuojamą jau septintą Rusijos forumą, kuriame rusų kalba diskutuojama apie Rusijos ateitį laisvoje demokratinėje Europoje ir Sacharovo žmogaus teisių klausymus, atgaivinamus po 35 metų pertraukos.

Parengta pagal URM inf.

Čia priėjo Petras ir tarė: kas būtų jeigu Rusijos užsienio reikalų ministras viešai pareikštų, kad jų siekis yra remti Lietuvos pilietinę visuomenę ir palaikyti su jais santykius? ES tai galima!?


Patiko? Pasidalinkite!