Patiko? Pasidalinkite!

Austrija priėmė naujas Rusijos mokėjimo už dujas sąlygas, prezidentas Vladimiras Putinas patikino tiekimo saugumą, Austrijos situacija nepasikeitė, sakė Austrijos kancleris Karlas Nehameris.

Komentuodamas situaciją dėl Rusijos dujų tiekimo Bulgarijai ir Lenkijai nutraukimo, Austrijos kancleris pažymėjo, kad, jo žiniomis, šios šalys atsisakė naujų mokėjimo sąlygų.

Savo ruožtu šalies energetikos ministrė Leonore Gewessler teigė, kad šiemet Austrijoje dujų saugyklų užpildyti neįmanoma be tiekimo iš Rusijos.

Anot jos, Austrijos vyriausybės planas visiškai nutraukus Rusijos dujų tiekimą visų pirma numato pramonės įmonių dujų suvartojimo mažinimą, kad išlaikytų dujų tiekimą namams ir ligoninėms.

Trečiadienio rytą “Gazprom” visiškai sustabdė dujų tiekimą “Bulgargaz” (Bulgarija) ir PGNiG (Lenkija) dėl nemokėjimo rubliais. Balandžio 26 d. pabaigoje “Gazprom Export ” šių įmonių negavo mokėjimų už balandžio mėnesio dujų tiekimą rubliais pagal prezidento kovo 31 d. dekretą Nr. 172.

Kovo 31 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, apibrėžiantį naują tvarką, pagal kurią pirkėjai iš nedraugiškų šalių atsiskaito už rusiškas dujas. Anot dokumento, “nedraugiški” pirkėjai pradės pervesti lėšas užsienio valiuta į “Gazprombank”, kuris, savo ruožtu, pirks rublius biržose ir perves juos į specialias importuotojų rublių sąskaitas. Būtent iš jų bus atsiskaitoma už pristatymus.

Kalbėdamas apie atsiskaitymą už rusiškas dujas rubliais, Rusijos Federacijos prezidento spaudos sekretorius Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad pirkėjai “mokėjo ir mokės eurais, tais pačiais vienetais, kurie nurodyti sutartyse”. Kartu, kaip pabrėžė jis, “galutinis mokėjimas atiteks pardavėjui — “Gazprom” — rubliais, už šiuos eurus perkant rusiškus rublius“.

Rusijai nutraukus dujų tiekimą Lenkijai, Lietuva, jei reikės, yra pasiruošusi dalį Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalo dujų nukreipti į šią šalį. Apie tai pareiškė energetikos ministras Dainius Kreivys.

Energetikos ministras pažymėjo, kad terminalo pajėgumai naudojami aprūpinant degalais Baltijos šalis.

Pasak jo, jei Latvijoje, Estijoje situacija su dujomis nebus sudėtinga, Lietuva padės Lenkijai.

Gegužę bus atidaryta Lietuvos ir Lenkijos dujų tinklus sujungsianti GIPL jungtis, kuria dujos iš Klaipėdos terminalo galės tekėti ir į Lenkiją. Dujotiekio ilgis – 522 kilometrai. Iš jų 357 kilometrai eina per Lenkijos teritoriją ir 165 kilometrai per Lietuvos teritoriją.

Anksčiau premjerė Ingrida Šimonytė pareiškė, kad Baltijos šalys turi plėsti esamą dujų infrastruktūrą. Pasak premjerės, Baltijos dujų regioną reikia matyti plačiau nei apimantį tik tris valstybes, todėl vien Klaipėdos SGD terminalo ir Inčukalno dujų saugyklos Latvijoje viso regiono poreikiams nepakanka.

Šimonytė taip pat pabrėžė, kad dėl sankcijų Rusijai ES šalių laukia rimtos ir skaudžios pasekmės ekonomikos srityje. Ypač stipriai šalių ekonomiką paveikė išaugusios išteklių kainos.

SN inf.


Patiko? Pasidalinkite!