Parlamentiniam tyrimui dėl taip vadinamos Vilibor aferos (kitaip – dirbtino paskolų litais palūkanų didėjimo per krizę aferos), kada masiškai buvo nuskurdinti Lietuvos gyventojai ir įmonės, stipriai priešinasi “Landsbergistų partija” bei jų satelitų atstovai.
Parlamentiniam tyrmui vadovaujantis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas pranešė, kad „taip Lietuvos banko tarnautojai, įkvėpti Vito Vasiliausko (pasak kurio, tirti bankų pridarytas bėdas Lietuvos žmonėms ir verslui – „beprasmiškiausias darbas“), visiškai nepolitikuodami (nes LB juk neužsiima politika) šių metų sausio mėn. rengia atsakymą BFK apie VILIBOR, vieną po kito išmesdami esminius jų pačių kolegų prieš kelis metus suformuluotus teiginius ir vertinimus“.
Tai atrodo taip:
„1. „… prieš siunčiant reikia nugludinti raštą ir suderinti su vadovybe, nes klausimas politiškai jautrus.“
- „…BFK užklausime tarp eilučių pasakyta, kad VILIBOR metodika bloga (10-15 LB ekspertų tai patys konstatuoja 2012 m. spalio mėn. – sj), liaudis prarado pinigus tik pasakykite kokią sumą ir mes jus pakabinsime ant šakos.“
-
„…siūlau atsisakyti VILIBOR metodikos trūkumų kritikos, kuri duoda peno politinėms spekuliacijoms.“
-
„Ar LB nori prisiimti visas krizės pasekmes ir kaltę tik dėl to, kad skaičiavo VILIBOR?“
-
„Reikėjo indikatoriaus LTL palūkanų stebėjimui ir tik kaip šalutinis reiškinys – jis buvo naudojamas paskolų palūkanoms nustatyti laisvu šalių sutarimu.“
„Todėl kai kam Lietuvos banke (žinau, kad ne visiems), matyt, dėl krizės kilęs nedarbas, bankrotai, emigracija ir iširusios šeimos – taip pat viso labo „šalutiniai reiškiniai“, kurių priežasčių tirti nėra jokio reikalo“, – visuomeniniuose tinkluose informavo S. Jakeliūnas.
Tačiau viskas gali apsiversti aukštyn kojomis – Seimo opozicija su “Landsbergistų partija” bei liberalais priešakyje siekia inicijuoti pačio S. Jakeliūno galimai nusikaltamos veikos tyrimą ir ruošia kreipimąsi į prokuratūrą.